Prowadząc działalność gospodarczą, jesteśmy przede wszystkim ukierunkowani na odnoszenie sukcesów na rynku oraz na otrzymywanie zysków. Chcemy pozyskiwać jak najwięcej klientów, którzy będą zadowoleni ze współpracy z naszą firmą.
Wiadomym jest, że zadowolony klient będzie do nas wracał, a co za tym idzie – będzie płacił za nasz produkt lub usługę. Zdarzają się jednak tacy klienci, którzy mimo zawartej umowy przez Strony, nie wywiązują się z niej i nie płacą należności za otrzymane dobra.
Jeżeli nasz klient ma problemy finansowe i nie wyegzekwujemy od niego wszystkich należności to możemy zastosować metodę, jaką jest windykacja polubowna. Druga strona, widząc większą korzyść, w takiej sytuacji powinna zaakceptować taką możliwość, ponieważ w innym przypadku groziłoby jej większe ryzyko.
W bardziej spornych przypadkach zastosowanie ma windykacja sądowa. Jeżeli jesteśmy pewni, że wywiązaliśmy się z zawartej umowy, a mimo to nie uzyskaliśmy oczekiwanego wynagrodzenia, wówczas taką sprawę powinien rozstrzygnąć właściwy sąd.