Co wrzucić w koszt działalności gospodarczej?

Rozsądni przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego przez podejmowanie dobrze przemyślanych zakupów i inwestycji. Podatek jest nałożony na dochód (zysk), jaki zostanie wypracowany przez firmę. Dochodem jest wyniki finansowy pomniejszony o koszt uzyskania tego przychodu. Im wyższy dochód, tym większe daniny na rzecz Państwa. „Odliczanie od podatku” lub tzw. „wrzucanie w koszty” to próba prowadzenia zrównoważonego bilansu przychodów i kosztów.
Istnieje szereg najpopularniejszych kosztów, które samo zatrudnieni niemal z marszu odliczają od podatku. Do najpopularniejszych należą odpisy z tytułu szeroko rozumianych wydatków na transportu. Do tego grona zaliczyć należy zakup pojazdu – samochodu, motocykla czy skutera, koszt paliwa, serwis czy zakup opon zimowych/ letnich. Osób, które wykażą taka potrzebę można odliczyć koszt biletu miesięcznego czy jednorazowego biletu lotniczego.
Innymi zakupami, które przedsiębiorca może wrzucić w koszt jest sprzęt i wyposażenie biura. Nie ważne czy potrzebujemy najtańszego telefonu czy nowego modelu Samsunga, najtańszego laptopa czy nowego I Mac’a – wystarczy wskazać, że taki sprzęt w naszym fachu jest standardem.
Niewiele osób natomiast wie, że odliczyć można chociażby amortyzację własnego mieszkania, o ile prowadzi się działalność w mieszkaniu lub domu. Wymagane jest natomiast określenie procenta, w jakim nieruchomość przeznaczona jest do funkcji zarobkowej. Innym mniej znanym typem odliczenia mogą być środki czystości czy choćby abonamenty i dostępy do serwisów – opłaty PAY PAL, o ile profil działalności może tego wymagać. Także edukacja wynikająca z potrzeb prowadzonej działalności może zostać odliczona od podatku, o ile ma racjonalne wytłumaczenie, np. kurs języka niemieckiego, gdy prowadzimy interesy z naszymi Zachodnimi sąsiadami.

About the author /


Related Articles